Site Loader

Že se v Čechách vypije hodně piva, to je známá věc. Jeho výroba má v naší zemi dlouhou tradici. Tento chutný mok vařili již v desátém století. V roce 993 byl dle historických pramenů založen na pokyn knížete Boleslava II. Břevnovský klášter. A tam prý pivo vařili. Dnes ho připravují v mnoha pivovarech po celé zemi. Takže každý Čech má znát o pivu alespoň to základní!

tři poháry piva

Co v něm všechno je?

Hlavní složkou pro vaření piva je voda. Celých 92 procent. Dalšími nezbytnými surovinami jsou slad z ječmene a chmel. To je většině z nás známo. Co zdravého pivo z těchto surovin získává? Tak jsou to minerály (hlavně hořčík, draslík, fosfor, křemík), vitaminy (řady B), listová kyselina a některé stopové prvky.

 

Čím nám prospívá?

Pivo je velmi vhodným nápojem, kterým můžeme „spláchnout“ tučnější pokrmy. Na takové pečené nebo grilované maso nebo na kachničku je přímo ideálním a velice chutně je doplňuje. Pivo působí pozitivně v našem trávicím systému, chrání nás před tvorbou žlučových a ledvinových kamenů a vysokou hladinou cholesterolu. Snižuje též riziko srdečně cévních onemocnění. Pokud to tedy s jeho konzumací nepřeháníme!

soudky piva

Je alkoholické!

Než začneme s popíjením piva, musíme si hlavně uvědomovat, že i když našemu tělu přináší některé zdravé látky, je to hlavně nápoj alkoholický! Když ho nepijeme střídmě, můžeme se samozřejmě vystavovat všem rizikům, která nadměrná konzumace alkoholu organismu přináší. Jsou to závažná onemocnění jater, slinivky břišní, ledvin a nervového systému. Množství obsaženého alkoholu záleží na druhu piva. Desetistupňová mají asi 4 procenta, „dvanáctky“ asi 5 procent. Ale vyrábí se samozřejmě i silnější. Každý organismus odbourává alkohol jinak rychle. Je to velice individuální záležitost, roli v tom hraje víc faktorů. Například na tělesné konstituci a celkové kondici. Také na pohlaví, ženy odbourávají alkohol zpravidla déle a hůř ho snáší. Měli bychom na to myslet předem, než začneme popíjet. Neplánovat po „občerstvování“ nic důležitého a neřídit! Vyhneme se tak mnoha nepříjemnostem a „pivko“ si vypijeme v klidu.