Site Loader

Velké plány a očekávání, tak se dá stručně shrnout období před příchodem miminka. Pořizování výbavičky, plánování a hlavně velké těšení, až si prvně v náručí sevřete ten malý uzlík štěstí.
První dny po příchodu dítěte na svět však bývají pro většinu rodičů a zejména matek velmi krušné. U prvorodiček to platí dvojnásob.
miminko v soupravičce
V porodnici se nám zkušený personál snaží poradit, jak s dítětem zacházet, jak o něj pečovat, jak jej nakrmit, utišit. Vše se však za pár dní pobrat nedá a skutečná zkouška odvahy, nervů a schopností přichází teprve po příchodu domů.
Spousta novopečených matek a rodičů obecně, mají tendenci se hroutit, jsou nevyspalí, nervózní a neustále dítě kontrolují a obávají se, aby bylo v pořádku. Každý zkušený rodič potvrdí, že to časem pomine a vše se ustálí. Co však do té doby.
pláč novorozence
Pár dobrých rad
Pokud si není maminka s péčí o dítě úplně jistá, hodí se vždy pomocná ruka. Tou může být zkušená babička, teta nebo laktační poradkyně či dětská sestra. První dny jsou obtížné i s ohledem na citlivou psychiku maminky, které se během pár okamžiků změnil svět. Zapomínat nelze také na děťátko, které se z pohodlí v břiše, najednou ocitlo v chladném, světlém a hlučném světě, kde je tolik vzruchů, až se z toho hlava točí.
Pomoc se po návratu z porodnice hodí také při domácích pracích. Matka tráví většinu času s dítětem, které krmí, uspává, konejší, přebaluje, převléká. Často tak nezbývá čas na vaření, úklid domácnosti nebo vyprání potřebných věcí. Ideálním řešením je, aby si novopečený otec naplánoval delší dovolenou v práci, a mohl tak první dny trávit se svou novou rodinou. Bude tak při ruce mamince i děťátku. V případě potřeby pomůže a také se osmělí při manipulaci s miminkem a celá rodina se sžije a nastolí si nový, společný režim.
děťátko v kočárku
Maminka nesmí zapomínat také na sebe, měla by dostatečně pít, jíst a také odpočívat, i z tohoto důvodu se hodí, když je k dispozici otec, nebo někdo, kdo se projde s kočárkem a uhoněné a ustarané matce tak dopřeje chvilku odpočinku před další náročnou péčí o novorozence.