Site Loader

Tento způsob nákupu či prodeje byl dříve znám spíše lidem z vyšších společenských vrstev. Dnes však v době internetu je aukce či dražení věcí běžným standardem. Denně může narážet na aukční portály, které zprostředkovávají inzerci, dražbu a následný prodej, samozřejmě za malou provizi. Tím nejznámějším na českém trhu je portál Aukro.cz, který má sídlo v Baťově Zlíně.
aukční kladivo

Zde si můžou registrovaní uživatelé vystavit své předměty na předem stanovenou dobu, buď týden, měsíc či ještě delší dobu. Samozřejmě ceny se vždy odvozuje od doby platnosti inzerátu. Další možností je tedy zda se jedná o aukci nebo pouhou inzerci. Volíme tedy mezi prodejem „kup teď“ nebo aukce. Následně je možné také volit způsob dopravy, způsob platby a zda se bude náš produkt zobrazovat na stránce jako první.

To vše se následně odráží v ceně inzerce. Ve světě má Aukro samozřejmě svého bratra nebo spíše vzor. Ten nese název Ebay.com. Jedná se takřka o to samé, ale v mezinárodní podobě. Navíc české Aukro je omezeno pouze na zprostředkování zboží v rámci České republiky, ale Ebay.com má rozsah celosvětový. Zákazní z Česka si tedy za rapidně sníženou cenu může objednat zboží i z Číny.

Tyto způsoby však nepopisují aukci jako skutečně takovou. Jde spíše o inzerci než dražbu. Skutečná dražba nebo také licitace je velice honosný proces boháčů. Osoba, která celý proces řídí se také odvozeně nazývá licitátor. Můžeme se setkat s několika způsoby aukce. Většinou však funguje na jednom principu.

Dražitelé tedy přihazují částky k danému předmětu a licitátor opakovaně hlásí nejvyšší cenu. Pokud již nikdo nechce přihodit vítězí osoba s nejvyšší nabídkou.
veřejný prodej

Licitaci si tedy můžeme rozdělit do 4 základních typů.

·         Anglická aukce

Osoby u této aukce pracují na standartních základů. Licitátor hlásí nejvyšší částku a dražitelé můžou vykřikovat své přihazující částky.

·         Holandská dražba

Tento typ je naprosto obrácený vůči předchozímu typu. Dražitel hlásí nejvyšší částku a postupně ji snižuje, kdo se přihlásí první vítězí

·         Japonská dražba

Zde se hlásí částky vzestupně a každý kdo chce přihodit povstane.

·         Obálková dražba

Zde jsou nabídky umístěny pouze v obálkách, tudíž jednotlivci nemůžou znát příhozy soupeřů.