Site Loader

Hromada poházeného oblečení v jednom rohu, na stole drobky od snídaně, v kuchyni halda neumytého nádobí a všude vrstva prachu. Bordelář. Strašné pojmenování za kterým se schovává ještě horší vlastnost, ale vy prostě nemůžete jinak, i když chcete. Moc se snažíte, ale prostě to nejde. Ono by to ale šlo, jen musíte vědět, jak na to.

uklizený stůl

V první řadě je dobře, že si to přiznáte a že vám všudy přítomný nepořádek začíná vadit. Možná vám ve věčném nepořádku pomáhá domácí mazlíček, možná jsou to děti, možná si za to prostě můžete sami. Ale je dobře, že vám to vadí.

žena na návštěvě

Jak z toho tedy ven? V první řadě, a to funguje na spousty lidí, zkuste si častěji zvát návštěvy. Pokud se totiž začínáte stydět sám před sebou, před návštěvou vám to bude vadit dvojnásob a uvidíte, jak budete najednou kmitat. Bude vám vadit úplně vše, ale nezasekněte se na drobnostech, které vám sežerou spoustu drahocenného času. Vy pro začátek potřebujete uklidit tak, aby to bylo na první pohled vidět a ne si přerovnat věci v zásuvkách.

nepořádek na stole

Možná pomůže trocha inspirace a je to vlastně taková obrácená metoda od předchozího. Zkuste jít na návštěvu k někomu, u koho víte, že má pořád uklizeno. Možná se vám to bude líbit a inspiruje vás to, mít to doma taky tak hezké, protože uvidíte, že to jde. Nejlepší je začít s úklidem ihned po příchodu k sobě domů, to máte ještě v živé paměti a jste nejvíc "nabuzení".

 

Pokud máte v plánu uklidit trochu důkladněji, ale bojíte se, že to vzdáte pomalu dřív, než začnete, neklaďte si velké cíle, jakože uklidíte celý byt. Pro začátek si vyberte jednu místnost, buď tu, která to nejvíce potřebuje, nebo do které se vám alespoň trochu chce. Zjistíte, jak daná místnost prokoukla a snad vás to inspiruje k úklidu dalších místností.

 

Můžete se také inspirovat na internetu, například úklid podle známé japonské uklízecí guru Marie Kondo. Pokud přemýšlíte ve velkém, např. i o přestavbě nábytku, možná vás okouzlí tradiční čínské učení feng shui, které se jednoduše zabývá harmonií člověka s prostorem, ve kterém žije. Do toho ale už musíte jít naplno.

 

Nečekejte, že se vaše domácnost hned bude blýskat jak z časopisu, ale jako pomyslná hranice mezi pořádkem a nepořádkem je situace, když si zkusíte  projít byt, jako kdybyste nebyli u vás doma, ale u někoho cizího na návštěvě a usoudíte, že je vlastně celkem uklizeno. Najít tu správnou cestu k uklizenému bytu vám možná zabere trochu víc času, ale určitě to stojí za to.